تبلیغات
ورزش و تناسب اندام - نکات تمرینی ویژه تناسب اندام

ورزش و تناسب اندام

زندگی با سلامتی زیباست

 

نکات تمرینی ویژه تناسب اندام

 

نوع مطلب :بدنسازی ،تناسب اندام ،

نوشته شده توسط:م نجفیان

● سلامتی تان را فعال کنید
طی تحقیقات و مطالعاتی که  روی افراد صد ساله شده است، هیچوقت با کسی مواجه نشدم که صد سال عمر کرده باشد و از سلامتی خوبی برخوردار باشد اما زندگی فعالی نداشته باشد. ورزش و تحرک با خود فواید بسیار زیادی را به همراه می آورد، از بالا بردن سطح انرژیمان گرفته تا کاهش هورمون های استرس برای پایین آوردن خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، سرطان، افسردگی، و دیابت.
ورزش همچنین به سوزاندن قند خون نیز کمک می کند و درنتیجه از انبار شدن و ذخیره شدن آن به عنوان چربی در بدن جلوگیری به عمل می آورد. ورزش های بدنسازی با وزنه متوسط برای حفظ تراکم استخوانها و قدرت عضلانی بسیار مهم است و به ویژه با بالا رفتن سن این مسأله اهمیت بیشتری پیدا می کند.
ورزش های قلبی-عروقی، ضربان قلب را بالا برده و تحریک لازم را برای عضلات قلب فراهم می آورد و درنتیجه به حفظ استقامت بدن کمک می کند. به هر صورتی که بخواهید به ورزش نگاه کنید، باعث شادتر، خوشبخت تر، جذاب تر و سرزنده تر شدن شما می شود.

نابرده رنج گنج میسر نمی شود بیشتر فکر کنید .
من تعداد زیادی بیمار دارم که در طول هفته وقت چندانی برای ورزش نمی گذارند اما همین که آخر هفته می شود، از زمان استراحت خود استفاده کرده و خیلی خوب ورزش می کنند. آنها در فعالیت های فیزیکی خیلی شدید مثل صخره نوردی، دوچرخه سواری در کوهستان، ایروبیک پیشرفته و شدتی و ...می پردازند و معمولاً با آسیب دیدگی وارد مطب می شوند. این فعالیت های فیزیکی شدید هیچ اشکالی ندارند اما وقتی دیر به دیر انجام شوند، معمولاً ختم به آسیب دیدگی می شوند.
برای درو کردن همه فواید ورزش لازم نیست تا آخرین شدت ورزش کنید یا ضربان قلبتان را تا آخرین حد بالا ببرید. برعکس، بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که ورزش با شدت متوسط فواید بسیار بیشتری برای سلامتی و لاغر کردن شما دارند تا ورزش گاه به گاه شدتی.
من به این نتیجه رسیده ام که افرادی که خیلی شدید و پشت سر هم ورزش می کنند هم نمی توانند فایده خوبی از ورزشی که انجام می دهند ببرند، چون خیلی زود دچار اسیدوز لاکتیک می شوند وضعیتی که در آن بدن درنتیجه کار کشیدن زیاد از عضلات پر از مواد زائد می شود و درنتیجه فرد دچار خستگی و درد عضلانی می شود.
همچنین به یاد داشته باشید که وقتی بالاتر از حد ضربان قلب سالمتان ورزش می کنید، بدن شما از چربی سوزی به وضعیت سوزاندن کربوهیدرات ها به عنوان انرژی منتقل می شود. ضرب المثل قدیمی نابرده رنج گنج میسر نمی شود در این زمینه خیلی مخرب خواهد بود.
● سطح ایده آل ورزش خود را پیدا کنید
سطح ایدآل و سالم ضربان قلب و شدت تمرین چیست این یک سؤال خیلی ساده و منطقی است. اگر طی فعالیت فیزیکی برای نفس کشیدن احساس می کنید که به شما فشار می آید و پس از تمرین احساس خستگی شدید و درد دارید، فراتر از سطحی که برای بدن شما سالم است ورزش کرده اید.
سطح سالم ضربان قلب طی ورزش برای افراد متوسط بین ۹۰ تا ۱۲۰ ضربه در دقیقه است. متخصص ورزشی یا مربی تان می تواند به شما برای تعیین ضربان قلب ورزشی ایدآل تان کمک کند.
وقتی در حیطه مطلوب خود هستید، ورزش باید طوری باشد که پس از آن احساس انرژی و شادی کنید، و برای تکرار مداوم این تجربه تشویق تان کند. طبق تجربیات پزشکیم، من قانع شده ام که بهتر است چهار جلسه یا بیشتر در طول هفته تمرین داشته باشیم و هر بار ۳۰ دقیقه ورزش کنیم.
اگر دچار مشکل جسمی هستید، یا در ریکاوری از یک بیماری به سر می برید، یا جدیداً احساس می کنید چاق شده اید و فرم هیکل تان به هم خورده است، برنامه تمرینی تان را تدریجاً و آرام آرام شروع کنید. ممکن است بخواهید فقط ۵ دقیقه در روز تمرین کنید اما سعی کنید این ۵ دقیقه را هر روز ورزش داشته باشید و بعد کم کم زمان آن را بیشتر کنید، مثلاً هفته ای ۵ دقیقه به کل تمرین تان اضافه کنید. در آخر هفته ششم، این مقدار به ۳۰ دقیقه خواهد رسید.
● تای چی برای سلامت جسمی و تقویت تعادل بدن
اگر به دنبال یک نوع ورزش متفاوت هستید که علاوه بر جسمتان، ذهنتان را نیز تقویت کند، تای چی ورزش بسیار خوب چینی ارزش امتحان کردن را دارد.
تای چی که زنجیره ای از حرکات آرام و تفکری است، نوعی از یوگا و ورزش های رزمی است که بر اساس حرکات بالینی دنیای طبیعی، طراحی شده است. هدف آن بسیار ساده است: وصل دوباره ما به جریان انرژی که در کل جهان نفوذ می کند. وقتی آن انرژی در دسترس ما قرار می گیرد، نیرو و سرزندگی ما بی اندازه خواهد بود.
تای چی چیزی ورای ورزش یا رقص است. با تمرین کردن آن می توانیم از لحاظ فیزیکی، احساسی و روحی خود را متعادل کنیم. این ورزش به نوبه خود بسیار آرام است اما ظرفیت قلبی-عروقی شما را تقویت می کند.
این ورزش همچنین فوایدی برای سلامتی شما دارد که ممکن است تعجب تان را برانگیزد. تحقیقات انجام گرفته درمورد این ورزش نشان داده است که این ورزش تعادل بدن را بالا می برد، فشار خون را پایین می آورد و ورم مفاصل را نیز بهبود می بخشد. علاوه براین، مشخص شده است که این ورزش برای بیماران قلبی می تواند ورزش بسیار مفیدی باشد.

خواب و آرامش سه شنبه 12 اردیبهشت 1391
۲۰ نکته برای یک پیاده‌روی سالم یکشنبه 3 بهمن 1389
به راحتی لاغر شوید فقط با یک چراغ!! دوشنبه 1 آذر 1389
توصیه هایی باورنکردنی برای داشتن سلامتی فوق العاده دوشنبه 1 آذر 1389
نوشیدن اب باعث لاغری می شود چهارشنبه 16 تیر 1389
20 راهکار برای تناسب اندام سه شنبه 18 خرداد 1389
کوچک کردن چربیها ی شکم یکشنبه 26 اردیبهشت 1389
غذاهایی که شکم شما را آب می کنند شنبه 11 اردیبهشت 1389
راه حلی برای تثبیت کاهش وزن پس از رژیم دوشنبه 6 اردیبهشت 1389
آموزش برنزه کردن صورت و بدن سه شنبه 24 فروردین 1389
بهترین زمان برای چربی سوزی دوشنبه 23 فروردین 1389
کوچک کردن شکم چهارشنبه 14 بهمن 1388
یک رژیم بین المللى سه روزه پنجشنبه 8 بهمن 1388
10 فرمان برای فرار از بوی بد عرق! شنبه 26 اردیبهشت 1388
پوکی استخوان زن و مرد نمی‌شناسد دوشنبه 21 اردیبهشت 1388
قند موجود در مواد غذایی دوشنبه 21 اردیبهشت 1388
چگونه در پیاده‌روی کالری بیشتری بسوزانیم؟ چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388
ورزش و مكملهای غذایی شنبه 12 اردیبهشت 1388
تغذیه ورزشکاران و تامین انرژی شنبه 12 اردیبهشت 1388
5 توصیه مهم برای جلوگیری از ریزش مو یکشنبه 6 اردیبهشت 1388
نکاتی تازه درباره کوچک کردن شکم سه شنبه 1 اردیبهشت 1388
مزایای ورزش شنا دوشنبه 31 فروردین 1388
ارتقاء سلامت نوجوانان از طریق فعالیت بدنى و ورزشى دوشنبه 31 فروردین 1388
اقدامات اولیه در آسیبهای ورزشی پنجشنبه 20 فروردین 1388
بررسی آسیبهای ورزشی در معلولین پنجشنبه 20 فروردین 1388
مصدومیت ها در ورزش بسکتبال پنجشنبه 20 فروردین 1388
ورزش و اوقات فراغت کودکان و نوجوانان پنجشنبه 20 فروردین 1388
ورزش وسلامتی کودکان پنجشنبه 20 فروردین 1388
انگیزه هایی برای ورزش كردن سه شنبه 18 فروردین 1388
چگونه قدرت کششی خود را تا بیست درصد افزایش دهیم سه شنبه 18 فروردین 1388
لیست آخرین پستها